JAKIE DOKUMENTY MUSISZ MIEĆ JEŚLI PODRÓŻUJESZ Z DZIECKIEM, KTÓRE MA INNE NAZWISKO LUB NIE JEST TWOIM DZIECKIEM?

Witajcie,

bardzo często pytacie mnie jakie dokumenty są potrzebne jeśli podróżujemy  z dzieckiem, które ma inne nazwisko niż my lub jeśli podróżujemy z dzieckiem siostry, brata, koleżanki, kuzynki.

Moja córeczka Michalina ma inne nazwisko niż ja. Bardzo często podróżujemy samolotem.

Pewnego dnia przylatując na Wyspy Brytyjskie dostałyśmy taki oto dokument:

 

Na  podstawie art. 55 Ustawy o granicach, obywatelstwie i imigracji z 2009r. (Borders, Citizenship and Immigration Act 2009) obowiązkiem Agencji Ochrony Granic (Border Force) jest ochrona i wspieranie dobra dziecka.

Traktujemy ten obowiązek bardzo  poważnie i staramy się chronić bezbronne dzieci oraz osoby, które mogłyby stać się ofiarami handlu ludźmi. 

Jeśli podróżuje Pan/Pani z dzieckiem (w wieku do 18 lat) i nie jest rodzicem tego dziecka lub istnieje takie podejrzenie (np. nosi Pan/Pani inne nazwisko), możemy zadać Panu/Pani kilka pytań w celu ustalenia pokrewieństwa z dzieckiem. Staramy się to uczynić najszybciej jak to możliwe, oraz w sposób uwzględniający interes dziecka i danej osoby.

Mamy nadzieję, że rozumie Pan/Pani znaczenie dodatkowych kontroli, które przeprowadzamy w związku z dziećmi podróżującymi do Wielkiej Brytanii oraz ich przyczyny w sytuacji wynikłych z powodu opóźnień.

Nie chcemy opóźniać Pana/Pani podroży bardziej, niż jest to konieczne. Zalecamy, aby podczas kolejnej podróży mieć przy sobie dowód potwierdzający pokrewieństwo z dzieckiem i/lub przyczynę podróżowania z nim. 

Takim dowodem może być egzemplarz:

  • aktu urodzenia lub świadectwa adopcji wykazującego pokrewieństwo z dzieckiem;
  • świadectwa rozwodu/aktu małżeństwa, jeśli jest Pan/Pani rodzicem dziecka,  ale nosi inne nazwisko;
  • listu od rodzica/rodziców dziecka udzielającego zezwolenia na podróżowanie z dzieckiem oraz zawierającego dane kontaktowe, jeśli nie jest Pan/Pani rodzicem dziecka.

Funkcjonariusze Agencja Ochrony Granic będą starać się ustalić pokrewieństwo dzieci z osobami, które z nimi podróżują lub czekają, aby odebrać je w Wielkiej Brytanii, przed opuszczeniem przez dzieci brytyjskiego przejścia granicznego. Przeprowadzanie tych kontroli nie narusza prawa swobody przemieszczania się w przypadku obywateli Wielkiej Brytanii oraz innych krajów EOG.

Border Force

Pamiętajcie,  żeby posiadać któryś z wymienionych dokumentów, wtedy będzie łatwiej, sprawniej, szybciej i bez stresu.

Pozdrawiam

Justyna

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *