Jak podróżować z małym dzieckiem?

Jak przeżyć wakacje z małym dzieckiem?

 

Nareszcie nadszedł czas na nasze długo wyczekiwane wakacje. Słońce, plaża, relaks, zwiedzanie , poznawanie nowych miejsc i smaków. Zachody słońca nad morzem czy romantyczna kolacja wieczorem. Bez pośpiechu, bez nerwów i niepotrzebnego stresu. Wasze kolejne, cudowne rodzinne wakacje.

Gdyby tak to wszystko wyglądało było by bardziej niż wspanialeJ.

A jaka jest rzeczywistość?

Sami zapewne wiecie. Nie mogę generalizować ponieważ każde dziecko jest inne.

Jedno wiem na pewno,  od 17 miesięcy nasze wakacje nie są takie jak były do tej pory.  Nie powiem, że jest źle czy tragicznie, oj nie, ale jest inaczej.

Nie ma mowy o wylegiwaniu na plaży, zwiedzaniu tego co nas interesuje, a o romantycznej kolacji we dwoje już dawno zapomnieliśmy. Teraz wieczorem kiedy jesteśmy w miejscu naszego zakwaterowania martwimy się o to, żeby nie obudzić  Michaliny, która przed 20 idzie spać, a nasze towarzysko-romantyczne życie również z tą godziną się kończy J.

Jeśli jedzie z Wami babcia lub niania, oczywiście zupełnie inaczej to wygląda. Ja natomiast takiej opcji  nie mam, więc o takowej pisać nie będę.

Przedstawiam Wam 7 sposobów na to jak spędzić wakacje, żeby nie zamieniły się one w żaden horror, a żebyśmy wrócili zadowoleni i wypoczęci.

  1. WYLUZUJ I BĄDŹ GOTOWY/A NA WSZYSTKO– nie ma się co spinać, denerwować, robić wielkich oczekiwań. Trzeba po prostu wrzucić na luz. W momencie kiedy zamykacie drzwi swojego domu i wyruszacie w podróż, potraktujcie to jako wielką przygodę. Miej na uwadze to, że wszystko może się wydarzyć. Nie oczekuj,  że wyjazd będzie idealnie przebiegał wg Twojego planu. Pamiętaj o tym, że Twoje dziecko może zafundować Ci przeróżne niespodzianki.  Możesz stać w wielkim korku, autobus może się spóźnić, w hotelu możesz nie dostać takiego pokoju jaki sobie zarezerwowałeś/Aś, Twoje dziecko może się rozchorować itp., itd.
  2. DOSTOSUJ PODRÓŻ DO POTRZEB TWOJEGO DZIECKA – jeśli to jest możliwe staraj się podróżować gdy Twoje dziecko ma czas drzemki lub śpi (np. noc). Podziel ją na odcinki, zwłaszcza wtedy, kiedy wybierasz się w długą podróż samochodem z małym dzieckiem. Zróbcie sobie długi odpoczynek po kilku godzinach jazdy lub zaplanuj podróż z noclegiem, jeśli ona trwa kilkanaście godzin.
  3. WYBIERAJ MIEJSCA PRZYJAZDE DZIECIOM – jeśli podróżujesz z małym dzieckiem sprawdź jakie jest wyposażenie Twojego zakwaterowania. Czy jest łóżeczko, fotelik do karmienia, czy może masz dwa pokoje, żeby spokojnie funkcjonować kiedy Twoje dziecko zaśnie ( w jednym pokoju jest to trochę uciążliwe, zwłaszcza, jeśli dziecko zasypia około godziny 19.00 i potrzebuje umiarkowanej ciszy).

Super jeśli na terenie zakwaterowania jest kącik dla dzieci czy plac zabaw.  Takie rzeczy są wspaniałą atrakcją dla każdego malucha.

  1. NIE BURZ PLANU DNIA TWOJEGO DZIECKA! – to bardzo ważny punkt dla każdego z nas. Pamiętaj o potrzebach Twojego dziecka. Dziecko niewyspane, głodne czy zmęczone oznacza dziecko marudne, nie skore do współpracy. Ja to doskonale rozumiem, bo sama kiedy jestem głodna czy niewyspana potrafię być niemiła J, a co dopiero dziecko. Staraj się tak układać plan dnia żeby znalazł się w nim czas zarówno na zabawę jak i na odpoczynek.

W torbie podręcznej miej zawsze ze sobą jakąś przekąskę i obowiązkowo coś do picia! Przy wybieraniu miejsca do spożywania obiadu czy kolacji pamiętaj preferencjach swojego dziecka.

Nie obarczaj swojego dziecka wieloma aktywnościami, którym nie jest w stanie sprostać.

  1. NIE WYPEŁNIAJ CAŁEGO DNIA AKTYWNOŚCIAMI – nie zapełniaj planu dnia od samego rana aż po późny wieczór. Po pierwsze nikt nie wytrzyma takiego tempa, po drugie będziesz sfrustrowany/ana jeśli nie uda się wszystkiego zrealizować. Dobrym pomysłem jest zwiedzanie, spacery wczesnym rankiem – Twoje dziecko wstaje wcześniej, wykorzystaj to. Rano uliczki, plaże są zazwyczaj puste. Zanim inni rozpoczną swój dzień Wy możecie już być po pierwszym spacerze. Później przerwa, drzemka, czas dla dziecka. Może plac zabaw, interaktywne muzeum, czy park zabaw. Niech Wasz dzień nie będzie maratonem zaliczania kolejnych atrakcyjnych punktów. Niech to będą nieśpieszny, miły czas dla całej Twojej rodziny.
  2. DOSTOSUJ ATRAKCJE DO WIEKU DZIECKA – pamiętaj, że to co dla Ciebie jest ciekawe niekoniecznie będzie fascynujące dla dziecka. Wybierzcie różne atrakcje które chcecie zobaczyć, a później zweryfikujcie, które tak naprawdę da się zobaczyć. Może dobrym pomysłem będzie podział obowiązków. Ty masz chwilę dla siebie, Twój mąż opiekuje się dzieckiem, a później odwrotnie. Wtedy wszyscy będziecie zadowoleni ( o ile rozłąka na kilka godzin nie będzie dla Ciebie udręką J). Pamiętaj, też żeby zabrać kilka ulubionych zabawek swojego dziecka. Polecam kupno, nowej, ciekawej zabawki, którą można podarować dziecku podczas podróży J.
  3. NIE REZYGNUJ Z WYJAZDÓW! – wyprawa, zmiana miejsca zamieszkania, otoczenia to jest wspaniały czas dla Ciebie i dla Twojej rodziny. Często jesteśmy zbyt zajęci, zapracowani, przytłoczeni nadmiarem obowiązków. Nie mamy możliwości spędzania całych dni z naszą całą rodziną. Wyprawy to, fantastyczna okazja do tego żeby dobrze się bawić i spędzić miło czas, o ile nie popełnimy błędów, o których wcześniej napisałam.

Wyjazdy jest to wspaniała okazja dla rozwoju Twoich dzieci, nauka  i  zabawa. Oczywiście jest to też zmaganie się z nowymi wyzwaniami, ale gwarantuję,  jeśli dobrze przygotujesz się do wyjazdu zobaczysz,  że to nie jest takie trudne.