Wspólne przejazdy samochodem – co to jest?

Czy słyszeliście o serwisie łączącym kierowców i pasażerów BlaBlaCar?

Jeśli tak to super, jeśli nie to też dobrze. Poniżej opiszę co to jest i na jakiej zasadzie działa.

Podam również kilka wskazówek zarówno dla kierowców i dla pasażerów.

Zatem co to jest BlaBlaCar?

 1. BlaBlaCar to największy europejski serwis łączący kierowców dysponujących wolnymi miejscami z osobami szukającymi transportu” – tak piszą na stronie twórcy serwisu
 2. miejsce gdzie można znaleźć kierowcę na przejazd do miejsca, gdzie my się udajemy
 3. miejsce gdzie możemy zaoferować swój przejazd i znaleźć osoby, które z nami pojadą

 

Ja zaczęłam korzystać z tego serwisu 2 lata temu, kiedy to systematycznie jeździłam do Zielonej Góry swoim samochodem, lub potrzebowałam transportu.

samochód

Dlaczego wybrałam BlaBlaCar?:

 1. ponieważ czas dojazdu do Zielonej Góry (do której często jeżdżę) pociągiem czy autobusem zajmował około 10 godzin, a samochodem 4,5 godziny
 2. ponieważ weekendowy wyjazd moim samochodem kosztował mnie ponad 400zł w dwie strony, a ja nie chciałam wydawać tyle pieniędzy naprzejazd

 

Od 2013 roku kiedy zaczęłam korzystać z serwisu zaproponowałam ponad 30 przejazdów. Mam opinię eksperta (pasażerowie mają możliwość wystawienia opinii kierowcy). Sama również kilkanaście razy korzystałam z serwisu jako pasażer.

Dodatkowo razem z rodzeństwem namówiliśmy mamę na korzystanie tego z tego serwisu. Mama jeździ jako pasażer, nigdy nie miała problemu i bardzo chwali sobie ten portal.

Czy BlaBlaCar jest bezpieczny?

Tak jak wcześniej napisałam korzystałam około 50 razy z BlaBlaCar, jako kierowca i jako pasażer, ani razu podczas przejazdów nie było żadnych problemów.

Niektórzy obawiają się różnych nieprzewidzianych sytuacji: dziewczyny niestosownych zachować kierowców, starsze osoby brawurowej jazdy, niebezpiecznej jazdy, nieuczciwych kierowców czy pasażerów. Mogę tylko powiedzieć, że pierwszy mój przejazd, kiedy byłam kierowcą był z dwoma mężczyznami :). Nic złego się nie stało, wszystko przebiegło super.

Również jedną z moich niezapomnianych przygód będzie jazda, również jako kierowca, z Panem, który przyjechał na miejsce spotkania swoim super autem wartym około 300tyś zł. Byłam przerażona, bo Pan miał wsiąść do mojej kilkuletniej fiesty. Poza tym nie miałam innego pasażera tylko tego Pana. Byłam w strachu, nawet zaproponowałam żeby ze mną nie jechał jeśli nie podoba mu się moje auto. Myślicie, że zrezygnował? Jasne, że nie :). Jednak Pan okazał się bardzo sympatycznym biznesmenem, który tak naprawdę pomógł mi rozmową podczas dość długiej i męczącej trasy.

Także widzicie osobiście nie miałam żadnych niebezpiecznych sytuacji. Również jako pasażer nie mogłam mieć zastrzeżeń do kierowców.

Pamiętamy, że musimy się najpierw zarejestrować, podać dane, zaakceptować regulamin, potwierdzić nasze kwalifikacje jako kierowca. Poza tym jest system oceny kierowców i pasażerów więc większość stara się, żeby wszystko sprawnie przebiegło. Przecież wszystkim zależy żeby podróż minęła szybko, bezpiecznie i bezkonfliktowo.

 

Korzyści z BlaBlaCar jako pasażer:

 1. szybszy dojazd do miejsca
 2. często tańszy od pociągów i autobusów dojazd do wybranego miejsca
 3. nowe znajomości

 

Korzyści z BlaBlaCar jako kierowca:

 1. zmniejszenie kosztów przejazdu (nie zarabiamy na przejazdach, ale nasi pasażerowie dokładają się do kosztów przejazdu, cena jest ustalana przed wyjazdem i widoczna na portalu, sami ustalamy cenę, jednak porta pokazuje nam jaka cena jest zazwyczaj podawana na naszej trasie)
 2. nowe znajomości – osobiście zazwyczaj mam szczęście do poznania bardzo ciekawych ludzi, niektórzy z nich jeżdżą już ze mną systematycznie
 3. pomoc podczas przejazdu – tutaj chcę podkreślić, że dla mnie cenne są rozmowy podczas przejazdów, zazwyczaj jeżdżę na długich trasach około 450km za jednym zamachem więc dobry kompan do podróży to skarb, poza tym lubię mówić i lubię słuchać

 

Na co zwróć uwagę jako pasażer (podaję kilka istotnych rzeczy z doświadczenia):

 1. jaki bagaż możesz zabrać
 2. zapytaj ile osób będzie jechało (czasami może się zdarzyć, że kierowca do małego auta weźmie 4 pasażerów, a to będzie już niezbyt komfortowa jazda)
 3. zapytaj czy kierowca zabierając osoby po drodze zjeżdża z trasy (ja miałam niestety nieprzyjemną sytuację kiedy to jadąc do Zielonej Gór z Krakowa A4 kierowca w Katowicach powiedział, że zjeżdża po pasażera do Pyrzowic = dodatkowa godzina jazdy, więc jeśli zależy Ci na czasie unikaj takich kierowców)
 4. ustal szczegóły – skąd kierowca Cię zabierze i dokąd zawiezie (pamiętaj, że kierowca nie jest taksówkarzem i nie ma obowiązku dowiezienia Cię pod wskazany adres)
 5. zapytaj kiedy dokonać płatności za przejazd (choć dla mnie to jasne, że po przejeździe)

 

Na co zwróć uwagę jako kierowca (podaję kilka istotnych rzeczy z doświadczenia):

 • w ogłoszeniu podaj szczegółowe informacje odnośnie wielkości bagażu, zwłaszcza jeśli zabierasz więcej osób, a masz mniejsze auto
 • usta (również w ogłoszeniu) skąd i dokąd jedziesz, polecam wpisanie konkretnej ulicy, żeby pasażer nie miał roszczeń do tego, że nie zawieziesz go pod dom
 • zaznacz też w ogłoszeniu czy wjeżdżasz do miast po pasażerów czy tylko zabierasz ich z trasy

Moim zdaniem im więcej szczegółów tym lepiej.

Dodatkowo pamiętaj żeby powiedzieć pasażerom na początku o zasadach. Ja często mówię czy się zatrzymam, kiedy toaleta, również proszę pasażerów o informację jeśli będą potrzebowali się zatrzymać. Tak miło się jedzie jak są ustalone zasady i każdy wie o co chodzi, nie wstydzi się zapytać czy można na chwilę stanąć itp.

Ja nadal będę korzystała z portalu (choć już niebawem ma być to płatna usługa). Choć nie przewiozę Was takim autem jak na zdjęciu (takie przyjemności spotykają mnie podczas mojej pracy) zapraszam Was do korzystania, być może kiedyś spotkamy się na trasie.

Co sądzicie o BlaBlaCar? Korzystaliście? Będziecie korzystać?