PODRÓŻ Z DZIECKIEM SAMOLOTEM – O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ?

Podróż z dzieckiem samolotem niejednego rodzica przyprawia o wielki stres.

My razem z Misią odbyłyśmy ponad 20 lotów samolotem.

Zaczęłyśmy razem latać jak Misia miała 8 miesięcy.

Mamy sporo różnych doświadczeń, z którymi chętnie się z Wami dzielę:

 1. Przyjedźcie na lotnisko stosunkowo wcześniej. Ja przyjeżdżam zawsze dwie godziny wcześniej, nawet jak jesteśmy już odprawione i mamy wydrukowane karty pokładowe.Dlaczego więc 2 godziny? Ponieważ zawsze mamy ze sobą wózek, który MUSIMY odprawić, przy stoiskach odpraw. Oznacza to, że będziemy potrzebowały dodatkowego czasu nawet jak jest mała kolejka.
  Jak uporamy się z wózkiem (który zostaje oklejony, jednak zabieramy go ze sobą i oddajemy przed wejściem do samolotu) idziemy do kontroli bagażowej. Tutaj też spędzimy więcej czasu niż gdybyśmy podróżowali sami.  Wyjmujemy z naszego bagaży płyny i sprzęt elektroniczny. Dodatkowo jeśli dziecko jest poniżej 2 roku życia i możemy przewieź jedzenie, wyjmujemy również i to. Później składamy wózek, bierzemy dziecko na ręce i przechodzimy. Zazwyczaj trwa to kilka minut dłużej niż normalnie.
 2. Sprawdź na stronie przewoźnika jaki i ile bagażu dla dziecka możesz przewieźć. Dziecko poniżej 2 roku życia (liczy się data urodzenia, NIE rok) w większości linii może przewieźć dodatkowo 2 sztuki większego bagażu (wózek, łóżeczko czy fotelik) , w niektórych liniach może przewieźć również mały bagaż. Wszystko to sprawdzajcie już na bezpośrednich stronach przewoźnika. Prawie każda linia ma swoje zasady. Dziecko, które ukończyło 2 lata, podlega zazwyczaj takim samym zasadom jak dorosły (płaci tyle samo za bilet, ma swoje miejsce w samolocie, może wziąć takie same bagaże, dodatkowo, w niektórych liniach można wziąć za darmo wózek).
 3. Upewnij się (również na stronie przewoźnika) czy macie pierwszeństwo wejścia na pokład z małym dzieckiem. Przyznam, że ja rzadko z tego korzystałam. Wolałam jednak więcej czasu spędzić na zewnątrz, niż czekać na wszystkich z moją niecierpliwą Misią w środku samolotu.
 4. Jeśli przygotowujesz mleko dla swojego dziecka, możesz poprosić personel pokładowy o gorącą wodę, nie zapłacisz za nią. Zapłacisz jedynie za zimną wodę, którą musisz kupić.
 5. Pamiętaj o zabraniu wszystkich potrzebnych na czas przelotu rzeczy (mleka, przekąsek, kaszek, zabawek, akcesoriów do higieny).
 6. W samolocie znajduje się zazwyczaj jedna toaleta z przewijakiem. Choć jest dość ciasno, spokojnie można przebrać nasze dzieciątko.
 7. Szukaj na lotnisku kącików dla dzieci. Choć przez jakiś czas będzie to fajną atrakcją dla zniecierpliwionego dziecka. Jeśli nie ma kącika, lub się znudził szukajcie miejsca, z którego można popatrzeć na przylatujące i wylatujące samoloty.To jest zawsze ogromna atrakcja nie tylko dla dzieci.
 8. Korzystaj z pokoi rodzinnych. To ułatwienie żeby przebrać dziecko lub je nakarmić. Czasami (tak jak na lwowskim lotnisku) taki pokój jest fantastycznie wyposażony (przewijak, wanienka, fotel dla mamy, mikrofalówka, czajnik itp.)
 9. Pamiętaj o zabraniu potrzebnych dokumentów ( tutaj pisałam więcej na ten temat: http://www.zmiejscanamiejsce.pl/jakie-dokumenty-musisz-miec-jesli-podrozujesz-z-dzieckiem-ktore-ma-inne-nazwisko-lub-nie-jest-twoim-dzieckiem/).
 10. Podczas lotu dziecko poniżej dwóch lat musi siedzieć na kolanach i podczas startowania i lądowania musi być przypięte pasem. Dziecko powyżej dwóch lat siedzi samo na swoim fotelu, również musi zapiąć pas na czas lądowania  i startowania.Czy Wasza pierwsza podróż z dzieckiem już jest za Wami? Jakie są Wasz doświadczenia?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *