Jakie wymiary torby do samolotu RYANIR?

To pytanie zadają mi wciąż i wciąż moi klienci, znajomi, osoby które latają samolotami.

A w przeddzień wyjazdu dostaję czasami kilkanaście telefonów czy, aby torba, którą dana osoba zabiera faktycznie jest dobra.

Postanowiłam w takim razie napisać dokładnie o wymiarach torby, którą zabieramy na pokład samolotu linii Ryanair ( w późniejszym poście będzie o Wizzair) oraz kilka przydatnych wskazówek przy pakowaniu się.

Wyjaśnienie pojęć:

  • bagaż podręczny – to jest ten bagaż, który zabieracie ze sobą na pokład samolotu, on zazwyczaj ląduje w luku bagażowym, który jest nad Waszym siedzeniem, bądź pod siedzeniem, jeśli nie ma już miejsca w luku bagażowym.
  • bagaż rejestrowany – to jest ten bagaż, który musicie odprawić przy stanowiskach odpraw, bagaż ten ląduje w bagażniku samolotu, NIE macie przy sobie podczas podróży.

 

Z doświadczenia

Jeśli stoicie w kolejce do wejścia na pokład w hali odpraw i jest bardzo dużo osób, które będą z Wami leciały, często załoga przychodzi z takimi żółtymi naklejkami i proponuje Wam żebyście swój bagaż podręczny oddali ZA DARMO do luku bagażowego. Zastanawiacie się czy to zrobić?

Plusy oddania bagażu: nie będziecie musieli martwić się czy znajdziecie miejsce w luku bagażowym w środku samolotu, nie będziecie musieli dźwigać tego bagażu.

Minusy oddani bagażu: jeśli macie tylko bagaż podręczny będziecie musieli czekać w kolejce do odbioru bagażu jak wylądujecie już na miejscu, jeśli w bagażu macie jakieś delikatne rzeczy mogą ulec zniszczeniu (wiemy jak na lotnisku obnoszą się z naszym bagażem).

 

Konkrety:

Na pokład samolotu można wnieść dwa bagaże podręczne (super ponieważ często torebka, aparat fotograficzny trzeba było schować do jednego bagażu). Ja często zabieram widoczną na fotografii walizeczkę plus mały plecaczek, który później przydaje się podczas codziennych wycieczek.

WYMIARY:

Bagaż podręczny:

Jeden ma mieć wymiary: 55 x 40 x 20 cm, waga 10kg

Drugi ma mieć wymiary: 35 x 20 x 20 cm, o wadze nic nie pisze.

PRZEDMIOTY NIEDOZWOLONE DO PRZEWOZU:

https://www.ryanair.com/pl/warunki-dotyczace-podrozy/article8-itemsunacceptableas

Bagaż rejestrowany:

Każdy pasażer może zabrać dwie sztuki bagażu, za każdą sztukę musi być uiszczona odpowiednia opłata (przy rezerwacji biletów widoczne są ceny za bagaże rejestrowane, pamiętaj, że ceny nie są stałe, ale zależą od terminu w jakim podróżujesz).

W czasie rezerwacji możesz wybrać wagę swojego bagażu: 20kg lub 15kg.

Pamiętaj, żeby wykupić opcję bagażu przy dokonywaniu rezerwacji online, jeśli to zrobisz na lotnisku cena będzie wyższa.

Za dodatkowy kilogram nadbagażu zapłacisz 10 £/10 €.

Możliwe jest dzielenie się i wspólne korzystanie z limitów bagażowych, jednak tylko tych osób, które są na tej samej rezerwacji i razem się odprawiają.

Więcej informacji na temat bagażu rejestrowanego:

https://www.ryanair.com/pl/warunki-dotyczace-podrozy/regulations-checkedbaggage

Z życia wzięte. Czy uda mi się wejść z większym bagażem na pokład samolotu?

Ja mam badzie wymiarowy bagaż pasuje i do bagażu podręcznego w Ryanair i do małego bagażu podręcznego Wizzair więc na lotnisku nie mam stresów, nerwów, serce mi nie przyśpiesza wprost proporcjonalnie do zbliżania się do odprawy, nie czerwienię się i nie wstydzę kiedy Panie mówią proszę włożyć bagaż do sprawdzenia.

Jednak często i to bardzo często obserwuję osoby, które mają o wiele za duży bagaż. Co wtedy się dzieje?

Z moich obserwacji wynika jedno: wszystko zależy od nastroju, atmosfery, samopoczucia załogi, a być może też jakichś odgórnych wytycznych. Nie ma reguły. Wiele razy ogromne bagaże przechodziły bez problemów, jednak niejednokrotnie wiedziałam też jak ludzie przepakowywali, dokupowali dodatkową opcję (tego nie rekomenduję, bo mieszczenie takiego bagażu w luku bagażowym wiąże się z dodatkową opłatą £50/€50).

Czasami też zdarza się, że nie trzeba płacić za dodatkowy nadbagaż (o ile zmieści się on w rozsądnych granicach) przy bagażu rejestrowanym. Jednak tutaj też myślę, że wszystko zależy po prostu od szczęścia!

Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci w rozwianiu pewnych wątpliwości.